Cholesterol - Poradnik Medyczny o wysokim cholesterolu i hipercholesterolemii

Dieta i styl życia

Kiedy poziom cholesterolu całkowitego (TC) przekracza 200 mg/dl – czas na zmiany! A zmieni się wiele, gdyż leczenie wysokiego cholesterolu polega przede wszystkim na wprowadzeniu nowego stylu życia. Wszystko to, co mieści się w granicach współcześnie rozumianego „zdrowego stylu życia” stanie się naszym sprzymierzeńcem w walce z nadwyżką cholesterolu. Zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce, a uboga w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, regularna aktywność fizyczna i brak niezdrowych używek – to antycholesterolowe trio, bez którego walka z nadwyżką cholesterolu może być nawet niemożliwa.

Są też produkty, których należy unikać kiedy mamy problemy z odpowiednim poziomem cholesterolu. (Jakich produktów należy unikać: tutaj)

Zmień przyzwyczajenia:

  • Gotuj, piecz, grilluj lub przyrządzaj na parze zamiast smażyć
  • Oczyszczaj mięso z nadmiaru tłuszczu
  • Jedz 5 posiłków dzienne, przyrządzaj niewielkie porcje
  • Pij dużo wody niegazowanej mineralnej
  • Do smarowania pieczywa wybieraj margaryny bogate w tłuszcze nienasycone, najlepiej te zawierające sterole i stanole roślinne obniżające poziom cholesterolu we krwi
  • Spożywaj przynajmniej 0,5 kg warzyw dziennie
  • Jeśli chorujesz na cukrzyce zwróć uwagę na ilość spożywanych owoców, one również zawierają cukier

Aktywność fizyczna

Uzupełnieniem diety podczas walki ze zbyt wysokim cholesterolem powinien być wysiłek fizyczny. Regularnie wykonywane ćwiczenia obniżają cholesterol całkowity, a podwyższają frakcję HDL czyli dobry cholesterol. Aby już po kilku miesiącach zauważyć zmiany w wynikach badań, należy ćwiczyć przynajmniej 3-4 razy tygodniowo. Jak ćwiczyć, żeby HDL było wysokie, a LDL niskie? Może to być spacer, bieg, pływanie, nordic walking, jazda na rowerze – nie ważne na którą z form aktywności padnie wybór, ważne, aby dopasować rodzaj aktywności do swojej kondycji i stanu zdrowia. Kiedy to tylko możliwe – ruszaj się. Przykładowo idź na piechotę do sklepu zamiast podjeżdżać samochodem, lub wejdź po schodach, a przy windzie zostaw osoby, którym nie zależy na obniżeniu LDL i podwyższeniu HDL. HDL podniesie się znacznie - ok. 6% już po ok. 3 miesiącach aktywności fizycznej. Jeżeli mimo odmiany stylu życia i przynajmniej sześciomiesięcznemu zastosowaniu diety niskotłuszczowej, cholesterol nadal utrzymuje się na niebezpiecznym poziomie, konieczne może być zastosowanie leków obniżających cholesterol. Leki hipolipemizujące, czyli takie które obniżają cholesterol, a przy okazji także trójglicerydy, to przede wszystkim statyny i fibraty.

Co jeżeli jednak prowadzimy już zdrowy tryb życia, a wyniki badań wciąż są niezadowalające?

W takiej sytuacji warto przeanalizować, czy wśród krewnych ktoś przeszedł zawał lub chorował na choroby układu sercowo-naczyniowego. Jeżeli doszukamy się w rodzinie takich osób, być może przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu jest hipercholesterolemia, która może być chorobą dziedziczną. Najczęstszym objawem hipercholesterolemii rodzinnej są żółte narośle zlokalizowane na skórze, najczęściej na powiekach. Jeżeli zauważysz takie zmiany, koniecznie zbadaj poziom cholesterolu. O regularnej kontroli poziomu cholesterolu powinny pamiętać zwłaszcza osoby walczące z otyłością, palące papierosy, chorujące na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca, tarczycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby nerek i wątroby.